رویا

کتابی برای نوشتن

آرش عزیز،مجموعۀ "امضاء‌ها" را که نوشتم، اندیشیدم که کتابی برای نویسش نوشته‌ام ؛ کتابی برای نوشتن. که این متن‌ها را برای همه‌ی آن‌هایی نوشته‌ام که می‌نویسند.
در یک سرشبِ ادبی در "خانۀ نویسندگان" پاریس، به لویی رُنه دِ فوره (Louis René des Forêts) که این را می‌گفتم، گفت : برای من یک کتاب نامه‌ای‌ست که دوستی به من می‌نویسد. و اگر من هم کتابی می‌نویسم برای پاسخ به اوست. بعدها در نوشته‌ای از او خواندم :

"هر یک از نوول‌های کافکا نامه‌ای‌ست که به من نوشته است، به من شخصاً. (خودی‌ترین و صمیمی‌ترین نامه‌ای که نمیتوانم داشته باشم، و درعین حال فرم همگانی در من میگیرد.) و آنچه مینویسم پاسخ فروتنانه و دوستانهای‌ست که با دقت کامل به او دادهام. البته که در یک سطح نیستیم، ولی همدیگر را دوست داریم و خیال میکنم که به نوشتن به من ادامه خواهد داد"

من اما گاهی خیال کردهام به آنکه در من مینویسد می‌نویسم :
     در شخص من دوشخص هست


     یکی مفرد که امضا
می‌کند

     دیگری جمع که میخواند

     و در لحظۀ خوانش ما سه شخصیم(*)

                                

* از کتاب "منِ گذشته امضا"، یداله رویائی / (نشر دوزبانی) انتشارات نگاه، تهران ۱۳۹۴

2 Comments

  1. استاد رویایی عزیز هر روز به این وبلاگ سر میزنم تا نوشته ی تازه ای از شما بخوانم و روزهایی که پست جدیدی می گذارید بهترین روز من است و حسابی کیفور می شوم.
    ممنون از این پنجره ی زیبا که برای ارتباط ما علاقه مندان داخل ایران با خودتان باز کرده اید.
    برقرار باشید.

  2. با سلام خدمت استاد عزیز. به تازگی کتابی تحت عنوان: «هلاک عقل به وقت اندیشیدن» چاپ مروارید، 1357 به دستم رسیده که در صفحه شناسنامه آن دستخطی با امضا، وجود دارد. عکس آنرا چطور برایتان ارسال کنم، تا بدانم این دستخط وامضا از آن شماست یا خیر؟ با تشکر از وقتی که می گذارید.
    – آدرس ایمیل من :
    royai@orange.fr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.