رویا

کلمۀ آخر !


… کلمه‌ها دوست دارند به اندیشه‌های آدم راه پیدا کنند، و وقتی راه پیدا کردند همانجا می‌مانند. من هم که می نویسم دوست دارم به آن کلمۀ آخری ، به حرفِ آخر، برسم. و هیچ کلمه‌ای آخرین کلمه نیست.

 اگر نویسش نیازِ مدام ِمن باشد، و نوشتن مدام ادامه بگیرد، انتظار ادامه می گیرد، وکلمه‌ی آخر همیشه با تآخیر می رسد. مهم این است که متن‌ِتو، تو را منتظر بگذارد. در بهترین متن‌ها همیشه زیباترین تأخیرها هست. فاجعه وقتی فرود می آید که هنگام نوشتن، انتظارِ من از چیزی که دیرمی آید،وگیر نمی‌آید،پایان بگیرد. آنوقت، روی این پهنه‌ی سفیدِ خیره‌ی یکدست، به دنبال چی بدوم؟ * 

*  از کتاب "از سکوی سرخ
                     در پاسخ سؤالی از جمشید چالنگی
                          مجلۀ تماشا، مهر ماه 1357

2 Comments

 1. تو انسان عجیبی هستی. دوستت دارم گاهی. خوب می نویسی بهتر می خوانی. اما بینشت اندازه خوانشت نیست. نظرت روی اینترناسیونالی شدن خیلی خصوصا* در این متن های اخیر. ولی برام خنده داره وقتی کافر می شی. و تو با بقال سر کوجه فرق می کنی. چون تو فرق نداری، سعی کردی اصلاح بشی. با هوشی و فرق می کنی. پس خواهشا بی خیال این فکرهای معکوس شو و به شاعری بپرداز. ما گاهی بیش از حد میشیم نه چون کار خوبیه. چون میخوایم یکی جلومونو بگیره. این نظر های مغرضانه در مورد هوموسکشوالیتی مثلا یک چیز می رسونه که تو داری روشنفکری رو بازی می کنی و از طبیعت فرار میکنی. اصلا مگه نوشتن تو جز اینه؟ بازی بازی با کلمه ها. جالب تر از همه برام اینه که تو چطور تا حالا اسمت رو عوض نکردی؟؟؟ تو اسمت به دوش می کشه الله رو. تو قراره اسمتو زندگی کنی. تو دست خدایی مثلا. تو نمونه ای از اخلاق لجوج یک بچه ای. منم عین تو بودم. یازی بازی زیاد کردم الانم پاکم عین دسته گل. ولی لج بازی من ۷۰ سال طول نکشید. من ۳۰ سالمه. هرجور دوس داری باش ،.
  آن لغت تنها رو تو گشتی من پیدا کردم:‌ اللًه
  قربانت،
  شورش
  – عین دسته گل؟ مطمئنی ؟

 2. ((دسته گل در دست گل گل میشود))
  دسته ای از گل هستی ومجموع .پس جمعی از اضدادی (دروجود ما هزاران گرگ و خوک…) که مجموعه ات کرده ؟ حیات بشر امروز که حیاتی آلوده است . دردست اویی؟!
  در پاسخ به کامنت شورش

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.