رویا

از تئوری تا عمل

عباس عزیز ،

خانم مِری رابینسون، کمیسرعالی حقوق بشردرسازمان ملل متحد، که برای شرکت در
یک کنفرانس به تهران رفته بود، کنفرانسی در بارۀ تولرانس (تساهل و مدارا) و رعایت
حقوق فرد، برای خوش آیندِ آخوندها روسری سرش کرد.
گفتم از تئوری تا عمل چه فاصله هائی ست!! این خاتون اگر
بحای حمل روسری سری به اطاق های شکنجه می زد فاصله را کمی کمتر می کرد . 
 گفت اينکه چيزي نيست، نوبل صلح ما هم روسری اش را بر نمی دارد، و در
 پاسخ یک ژورنالیست می گوید    :
– این در ایران یک قانون است، و من به قانون احترام می گذارم . 

           تا وقت دیگر    قربانت                                    
   

35 Comments

 1. رویای عزیز،
  حقوق بشر و رعایت ِ آن ، سازمان ملل(دول) ! و و از این قبیل کلمات ِ قلمبه سلمبه ی دهان پر کن ، افسانه ای ست که در قدیم مردم جهان آرزوی آن را می کردند.
  حد اقل من به عنوان ِ یک پناهنده سازمان ملل به خوبی می دانم که اینها فقط مشتی شعار و بازی سیاسی ِ بین دولتهاست که بر سر ما مردم معمله می کنند با یکدیگر!
  فاجعه ی برده داری نوین شاخ و دُم ندارد!این حقیقت است و باید …
  نمی دانم شاید تحملش کرد چون ما!
  مازیار

 2. رويايي جانم !
  جالب تر (مسخره تر) اين است كه اين كدبانوي ايراني مي خواهد آخوندها را اصلاح كند .
  راستي اگر مِري خانم سري به اتاق هاي شكنجه مي زد براي اينكه تساهل يا مدارا به خرج دهد بايد چه كار مي كرد ؟ آنجا احتمالا بايد يك جاي بدنش را به باد (آخوندها) مي داد .

 3. سلام !
  گاهي فاصله ي تئوري تا عمل را نمي شود پر كرد ،بايد داشت.نميدانم چرا گفته يا گفتي خوش آيند ، اما اگر آن هم نبود (خوش آيند) چه بود؟
  سوال هاي زيادي هست .دلم براي خودم مي سوزد.

 4. ما اکنونیم
  و سیر ِ سینه ی سنگ می کنیم
  ساران ِ نگین بخت
  بر سلک ِ حلقه ی هوای الفبا
  یا دار ِ ما !
  اکنون ِ گفتن کجاست
  تا از ترس ِ زبان ِ گور بگوید
  ای قعر !
  ای مادر !
  مرگ ، اکنون از من می ترسد
  .
  ” تقدیم به هفتاد سنگ ِ یدالله ِ رویایی ” – ” سنگ ِ ترس ”
  00:50 بامداد یکشنبه 7/7/87
  با احترام ؛ کیوان قنبری

 5. اجبار پيش از آنكه آزادي را از مخالف بگيرد اصالت را از موافق آن چيز مي گيرد.حالا آنكه بي قانون روسري مي زند است كه آزادي را كه نه بلكه آزادگي را از دست داده است. اين معامله از 2 سر ضرر است.اين اژدهاي 3 سر را مي گويم

 6. سلام رويايي عزيزم!
  ايميلتو چك نمي كني يا…؟؟؟
  نظرات اين پستت رو كه مي خونم مي بينم هر كسي مي تونه يه چي بگه يه چي كه چيزي نيست ،كه حتا نمي شه بگي چرت و پرت.
  ايميلمو بخون اگه جوابي داره …
  رويايي عزيزم اين كامنتمو به نمايش نذار خواهشن…

 7. يک ايرانی اگر هواپيمايش سقوط نکند،از حوادث رانندگي جان سالم به در ببرد، آلودگی هوا زنده اش بگذارد و زلزله زير آوار له اش نکند، هنوز یک راه دیگر هست : حتماً از خوشبختی، خوشحالی، خوش شانسی، خوش رویی، خوش تیپی، خوش بینی، خوش خیالی، خوش فکری، خوش قولی، خوش قلبی، خوش وقتی، خوش فالی، خوش حسابی و … خواهد مرد.
  .
  .
  .
  سلام آقاي رويايي/ اين پست آخرتون رو يه آدم زخم خورده نوشته بود. مگه نه؟/ گور پدر روسري/ تولرانس رو داغ كردن بعد چسبوندن روي تن دموكراسي/ زخمش موند واسه دگران/قانون هم شد سوزن آمپول سه تا در شبانه روز كه يادمون باشه سلامتي درد داره، يه چيزي شبيه ورزشهاي سنگين.
  .
  .
  .
  به روزم و منتظر نقد و نظرتون

 8. درود
  امرور تاکسی حامل 10 پسر بچه در شیراز تصادف کرد و همه زخمی راهی بیمارستان شدند
  اولین چیزی که به ذهن خطور می کند زنده گی یا مرگ انها نیست.کودکی که نمی تواند حتی از راحتی سوار شدن در یک ماشین دست دوم بهره مند باشد چطور می تواند بازیگوشی کند.نقاشی کند.نامه بنویسد و هزار چیز دیگر
  حالا این چه ربطی به خانم مری رابینسون دارد می گویم
  مطنئنا راننده در جواب یک خبرنگار که جوابش را در اختیارش می گذارد ! از بی قانونی حرف نمی زند بلکه خودش را مقصر می داند، و مثل همین خانم خودش را مطیع!
  شبیه قضیه ی خانمی می شود که به دعوت خاتمی به ایران می آید.در فرودگاه جلویش را به خاطر لباسش می گیرند و او به نشانه ی اعتراض به کشورش بر می گردد با یه جمله سمت خاتمی “که آقای خاتمی شما اولین نشانه ی تمدن که پوشش هست را رعایت نمی کنید…
  یک چیز دیگر هم به ذهنم می رسد که شاملو عاشق اتاقهای سانسور بود
  به هر حال
  همه چیز بر وفق مراد هست و خووب
  تنها دل ما دل نیست ..آره

 9. اين در ايران يك قانون نيست بلكه بوي گند ارتحاع است كه از مستراح جمهوري ملاها مي آيد. نوبل صلح ما نبايد به اين مستراح احترام بگذارد . بلكه برعكس بايد در كنار زنان مبارز ايران آنهارا به نه گفتن تشويق كند نه اينكه حود سرخم كند و آري آري بگويد

 10. ما در فاصله ي همين فاصله هاست كه زجر مي كشيم ودرد .فاصله هايي كه توي دنياي امروز رواج پيدا كرده.فاصله هايي مبتذل ودم دستي .

 11. خانم عبادي جايي در جواب خبرنگاري كه از او پرسيده بود كه چطور است كه ايشان در خارج از كشور روسري بسر نمي كند ولي در ايران بله , گفته بود كه قانون روسري ( لابد يا تو سري) يك قانون داخلي ست و او مستلزم به رعايت آن در خارج از مرزهاي ايران اسلامي نيست!
  لابد اين قانون عوضي اخيرآ عوض شده!! ما چه مي دانيم.
  در ضمن بايد يادآوري شود كه هر مصوبه اي توسط يك يا مشتي غير منتخب در جوامع غير دموكراتيك قابل استناد نيست
  حبيب شوكتي

 12. آقاي رويايي عزيز
  لا اقل در اروپا من هيحوقت نديدم كه خانم عبادي روسري به سر كنند . شايد شما عكسي در جايي و يا مجله اي ديده باشيد اين دليل نمي شود كه آن عكس در خارج گرفته شده باشد

 13. تصحيح
  خانم شکوه
  بله حق داريد، هم شما و هم اقايان سعيد و حبيب شوکتي وآنها که به اين مسئله اشاره داشته اند . متن را اصلاح ميکنم . و از شما وهم ازخانم عبادي، نوبل صلح، معذرت مي خواهم .
  ي. رويائي

 14. این کارگاه با موضوعاتی همچون اسطوره چیست؟ شناخت اسطوره و مرز جدایی آن با شناخت فلسفی و علمی، خاستگاه اسطوره، اسطوره و رویا، تاریخ و اسطوره، پیوند اسطوره و هنر ، نماد در هنر و اسطوره، و … برگزار می شود.

 15. با درود فراوان بر شما
  روسري اجباري جوري است بر زن ايراني. همیشه از خواندن نوشته های اینجا یاد گرفته ام ولی با پوزش فراوان این یک را نمی پسندم.
  شيرين عبادي انسان بسيار بزرگي است و نتيجه ي كارش از آنهايي كه كنار گود نشسته و مي گويند لنگش كن، پر بارتر است.
  با سپاس فراوان

 16. سلام آقاي رويايي عزيز. من متوجه نشدم شما با روسري مشكل داريد يا با اون اشخاص؟ با عمل روسري سر كردن يا با اينكه بي اعتقاد روسري سر كني؟ حالا از نظر شما تكليف كساني كه خودخواسته روسريي را انتخاب مي كنند چيه؟ آيا به اونها هم ايراد مي گيريد؟
  من به عنوان يه آدمي كه خودمو روشنفكر مذهبي مي دونم به آدمها با عقايد مختلف احترام مي ذارم و هيچ وقت دلم نخواسته چيزي به كسي تحميل كنم. از تظاهر و دروغ هم به شدت متنفرم. اما روسري هم به انتخاب خودم سر مي كنم حالا شما با من هم مشكل داريد؟
  – با شما، نگار، نه !
  با مفهوم “روشنفکر” ، چرا !
  ي.ر.

 17. اينجامملكت دروغ است يك كاريكاتور ساده را تحمل نمي كنند . چه تولرانسي!
  ده ها روز نامه نگار گمنام شهرستاني در زندانند و رئيس جمهورش در سازمان ملل رسمن دروغ مي گويد که : ايران همه در انتقاد از دولت آزادند

 18. سلام استاد عزيزم با همه ي احترامي كه براي شما و حرفهاتون قائلم بايد بگم كه اين يكي حرفتون واسم خيلي عجيب بود و لااقل از كسي مثل شما بعيد مي دونستم. من يه آدم مذهبي – البته از نظر خودم. نه از نظر خيلي از مذهبي هاي ايران- هستم. ولي هميشه با آغوش باز همه ي عقايد مختلفو پذيرفتم.آشناهاي لائيك زيادي دارم بارها به خونه دعوتشون كردم و چون دغدغه ي اصلي و مشترك همه ي ما ادبيات بود هيچ وقت اعتقادات من يا اونها باعث نشد از هم دوري كنيم. حالا از شما مي پرسم شمايي كه با مفهوم روشنفكري كه از نظر من وجود داره مشكل دارين و از نظر من و خيلي هاي ديگه خودتون يه آدم روشنفكر هستيد آيا حاضر ميشين يكي مثل منو به راحتي بپذيريد و باهاش طرح دوستي بريزيد بدون هيچ مشكلي؟

 19. سلام استاد
  جایی در کتاب سکوی سرخ خواندم که گفته بودید علی را دوست دارید
  من او را کلمه یافته ام
  و
  با شعری در کلمه و با کلمه
  به روزم و چشم انتظار

 20. سلام استاد جوابمو ندادين. منتظر بودم بخونمتون. راستي انگار ايميلي كه مي نوشتم اينجا, سوخته و من خيلي وقت بود بهش سر نزده بودم نمي دونستم. آدرس يه ايميل ديگه رو مي نويسم.
  negarrahmanian@ymail.com

 21. سلام جناب رويايي!گله ي كوچكي از شما داشتم.به نظر من طرح اينگونه سوال و جوابها شما ومارا از اصل هنر دور مي كند شما مي بينيد كه مردم ايران صادق نيستند وقت خودتان را با طرح اينگونه اخبار تلف نكنيد راجع به ادبيات صحبت كنيد شعر حجم را جلو ببريد صميمانه دوست دارم آدم با سوادي مثل شما كه هميشه مورد احترام من بوده و خواهد بود از تئوري تا عمل را در شعر مورد بررسي قرار دهد باسپاس
  – باسواد؟ خيلي ممنون !

 22. سلام! جناب رويايي آدمها تا وقتي كه انديشه ها و نظرياتشان را منتشر نكردند همان آدم معمولي هستند مثل خيل عظيم آدمهاي دنيا اما از آن هنگام كه انديشه هايشان در دسترس ديگران قرار گرفت و افرادي با آن انديشه ها ارنباط برقرار كردند در قبال همه ي آنها مسوول خواهد بود ومطمئن باشيد آن علامت سوال را هيچكس با همه ي جسارت و قدرت ادبي نخواهد توانست جلوي اسم شما بگذارد …
  با احترام و فروتني رسول علي پور

 23. «سری نشست‌های موضوعی شعر امروز ایران» (کانون شاعران جوان و پیشرو) باحمایت جهاد دانشگاهی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دوره دوم جلسات خود را از چهارشنبه 17/7/87 به طور رسمی آغاز خواهد کرد.
  این جلسات هر هفته چهارشنبه در دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. افتتاحیه‌ی دوره دوم «سری نشست‌های موضوعی شعر امروز ایران»، به بزرگداشت علی شاه مولوی اختصاص خواهد یافت. در این جلسه علی شاه مولوی سخنرانی و شعرخوانی خواهد کرد، منتقدان جوان در کنار پاری اساتید پیشکسوت درباره‌ی آثار او به داوری خواهند پرداخت. در پایان جلسه شاعران جوان شهرستان شهرکرد شعرخوانی ویژه‌ای خواهند داشت. در ضمن شهریار خسروی دبیر «سری نشست‌های موضوعی شعر امروز ایران» سرمقاله‌ی جلسات را قرائت خواهد کرد.
  بزرگداشت علی شاه مولوی در پردیس مرکزی دانشگاه تهران، دانشکده‌ی ادبیات، طبقه‌ی چهارم، تالار کمال، در روز چهارشنبه 17/7/87 برگزار خواهد شد. به جز امکان بروز مشکلات احتمالی ورود برای عموم از درب خیابان 16 آذر دانشگاه، آزاد می‌باشد.

 24. خصوصي! لطفن تاييد نكنيد
  سلام.
  آقاي رويايي خيلي دوست داشتم جوابمو بدين. راستش هميشه اين سوال برام وجود داشته كه آيا كساني كه يك هدف مشترك دارن زماني كه عقايد متفاوت داشته باشن مي تونن كنار هم بمونن و ادامه بدن؟ من خيلي سعي كردم اينطوري باشم يعني بمونم و ادامه بدم و همه ي كساني را كه براي هنر و مخصوصن ادبيات ارزش قائل ميشن عاشقانه دوست داشته باشم. البته ادعايي هم ندارم فقط ميگم كه سعي كردم. دوست داشتم نظر شما را بدونم تا ببينم از نظر شما اين يك سعي بيهوده است يا نه
  در ضمن شما و آقاي معروفي خيلي با هم فرق دارين. آقاي معروفي فوق العاده پر از احساس و لطافت هستند و خيلي به دل مي نشينند. و شما با اين بي اعتنايي شگفت انگيزي كه نسبت به مخاطبان داريد با اين روحيه ي پرخاشگر و ستيزه جو يكجور جذابيت مردانه ي زيبا داريد. شعرها و تئوريهايتان هم كه واقعن احترام مرا برمي انگيزد.
  هميشه و همه جا موفق و پيروز باشيد

Comments are closed.